19 травня – День Вишиванки

                                          
      Вишивка здавна в Україні відігравала роль оберега. Уважалося, що вишивка на грудях захищає душу людини від руйнування, занепаду, а отже, умирання. Це давня українська традиція протистояти злу красою. Ось що спонукало довгими зимовими вечорами вишивати, гаптувати одяг собі й дорогим своїм рідним, коханим, вкладаючи у вишиті узори найщиріші, найпотаємніші мрії і почуття. Так магічне значення речей перетворювалося на естетичне.
     На превеликий жаль, утрачено багато старовинних орнаментів, які віками передавалися з роду від роду як магічні захисні обереги. Кружки, зубці, ромби, зиґзаґи давніх орнаментів нині сприймаються нами як абстрактні лінії. Проте наші пращури не тільки зображали їх, але й розуміли значення візерунків: це була складна абстрактно - знакова система, яка давала змогу пізнати навколишній світ, навколишню дійсність. Ці знаки символізували зображення землі, води, людей і тварин, птахів і рослин.
   Ідея родючості полів, продовження людського роду навіки закарбувалися в орнаментах і передавалися від покоління до покоління. То ж чи маємо ми право забувати заповіт наших далеких та близьких предків, переданий нам у такій своєрідній мистецькій формі? А що ми передамо своїм дітям? Може так статися, передавати буде нічого.

     То нехай ніколи не переривається та золота нитка життя, якою вишивали наші бабусі свою й нашу долю на рушниках! Носіть вишиванки і нехай вас Бог береже!
Автор: Бондурко Юлія, учениця 8 класу

Немає коментарів:

Дописати коментар